Wnętrza w stylu vintage – 5 ciekawych pomysłów

Wnętrza w stylu vintage – 5 ciekawych pomysłów

Dzięki tapetom możesz w prosty sposób całkowicie odmienić swoje wnętrze. Co jakiś czas prezentujemy Ci zestaw inspiracji i liczymy na to, że zachęcą Cię do odświeżających modyfikacji. W końcu przestrzeń zmieniająca się wraz z jej mieszkańcem to prawdziwie żywy dom, zachęcający do spędzania w nim czasu i odwiedzania go. Dziś proponujemy 5 ciekawych pomysłów na wnętrza w stylu vintage.

Czym jest styl vintage?

Vintage ma dwa znaczenia. Z jednej strony to wprowadzanie do swojego otoczenia przedmiotów, akcesoriów, wystroju pochodzącego wprost z poprzednich epok czy dziesięcioleci, rzeczy leciwych, ale wciąż dobrze zachowanych – antyków. Z drugiej to stylizowanie przestrzeni na modę lat minionych z pomocą materiałów produkowanych współcześnie. Tego drugiego znaczenia będziemy się trzymać, proponując Ci wystrój w stylu vintage.

5 pomysłów na wnętrza w stylu vintage

Wspólnie wybierzemy się teraz w podróż po wieku XX i estetyce wypracowanej przez niekwestionowanego monopolistę w kwestii globalizacji i upowszechniania stylistyki, czyli po Stanach Zjednoczonych. Zatrzymamy zaraz na początku stulecia, w latach 20., dwukrotnie w 50., aż wreszcie trafimy do 60. Ruszajmy po inspirację do remontu w stylu vintage.

Początek wieku w Nowym Orleanie

To właśnie tam narodził się jazz, który mocno namieszał w kulturze XX wieku. Proponujemy Ci rysunkową tapetę z motywem nowoorleańskiej ulicy, z jej architekturą, przechodniami i ich stylem. Czarno-biała kolorystyka sprawia, że możesz połączyć tę tapetę z meblami w intensywnych kolorach.

Wnętrza typu vintage - fototapeta nowy orlean

Przepych i lata 20., czyli tapety art deco

Art deco jest stylem, który królował w czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Jego znakiem rozpoznawczym są geometryczne i kwiatowe ornamenty, najczęściej w kolorze starego złota i na czarnym tle. Układają się w regularne desenie, które jako tapeta świetnie sprawdzą się w garderobie, sypialni. Tapety art deco pasują do ciemnych, najlepiej czarnych mebli.

Wnętrza w stylu vintage - fototapety z dawnych lat

Komiksowe lata 50., czyli pop art

Za jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli pop artu możemy uznać Andy’ego Warhola. To na jego twórczości wzorowane są nasze tapety w komiksowym stylu. Wnoszą do pomieszczeń humor i żywe barwy. Gdzie byśmy je widzieli? W kuchni albo salonie. Wszędzie tam, gdzie mile widziane jest wysokie stężenie energii. W pokoju, w którym ściany są tak ozdobne, sprawdzą się tylko neutralne meble.

Fototapety komiksowe to świetny dodatek dla wnętrz w stylu vintage

Raz jeszcze lata 50., czyli poczuj się jak na Madison Avenue

Lata 50. to dynamiczny rozwój reklamy. Legendą obrosły agencje z nowojorskiej Madison Avenue i ich pracownicy, ochrzczeni później nie bez powodu Mad Men. To oni zresztą dali wzór bohaterom serialu o tej samej nazwie. Jeśli chcesz poczuć klimat tamtych dni, zastanów się nad wyborem naszej fototapety z motywem wieżowca. Meble? Drewniane.

Wnętrza w stylu vintage mogą również kojarzyć się z wieżowcami

Geometryczne lata 60.

Szalone lata 60. kojarzone są z żywymi kolorami oraz geometrią, zarówno w meblarstwie, projektowaniu wnętrz i modzie. Stąd nasza propozycja na wnętrze w duchu tych czasów to tapeta z geometrycznym wzorem. Z czym najlepiej ją zestawić? Z białymi lub pastelowymi meblami.

Geometryczne wzory to także dobry pomysł we wnętrzu w stylu vintage

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że któryś z naszych pomysłów na wnętrza w stylu vintage będzie tym, jaki wybierzesz. Dlaczego warto? Takie wykończenie nada Twoim przestrzeniom charakteru. A o to właśnie chodzi.