Orientalne fototapety - wprowadź ciepło w swoje wnętrza!

Orientalne fototapety - wprowadź ciepło w swoje wnętrza!

Czym charakteryzuje się styl orientalny? Jakie skojarzenia budzi? I jakie orientalne fototapety wybrać, aby przenieść do naszych domów klimat Azji? Zapraszamy do lektury!

Styl orientalny i Azja w ogóle kojarzone są z barwami, prawdziwą eksplozją kolorów, z barwnymi kulturami, różnorodnością, a nawet tajemnicą, którą chce się odkrywać. Orientalizm wiąże się głównie z kulturą Japonii, Chin oraz Indii, a to właśnie ich dotyczy artykuł. Pierwszym skojarzeniem z pewnością będzie złoto, przepych, meble pomalowane ręcznie. Bogactwo wzorów i kolorów, które przyprawiają o zawrót głowy. Jednak wnętrza urządzone w stylu orientalnym mogą odchodzić mniej lub bardziej od przepychu i inspirowane być nowoczesną wersją orientu, który przecież też podąża z duchem czasu i ewoluuje w bardziej minimalistyczne formy. Tym samym – wbrew pozorom – styl orientalny nie jest jasno określonym kierunkiem. Projektując aranżacje wnętrz możemy bez obaw czerpać z różnych azjatyckich kultur i łączyć elementy kojarzone z kulturą chińską tuż obok typowo indyjskich dodatków. Eklektyzm w obrębie orientu jest jak najbardziej na topie.

Fototapety orientalne są pełne kolorów

Orientalny styl: fototapety orient

Styl orientalny w wydaniu indyjskim nie jest związany z filozofiami czy skomplikowaną symboliką, która jest spotykana w stylistyce chińskiej czy japońskiej. Indyjski orient jest pełen swobody, w której króluje swoboda i radość. Intensywne barwy, takie jak źółcie, pomarańcze i czerwienie łączą się w jaskrawymi różami i zieleniami. Tak głębokie i żywe barwy znajdują zastosowanie nie tylko na ścianach, ale także we wszystkich dodatkach i elementach wyposażenia wnętrza, takich jak meble, tkaniny, dekoracje, a także podłogi. Hindusi wierzą bowiem, że barwy w otoczeniu mają bardzo duży wpływ na człowieka, stąd właśnie otaczanie się intensywnymi kolorami ma przynosić szczęście oraz radość. Charakterystycznym motywem dla tej stylistyki są ornamenty nawiązujące do mitologii hinduskiej, ale także do przyrody. Takie ornamenty najłatwiej i najskuteczniej wprowadzić do wnętrza za sprawą fototapety. Indie – krajobrazy czy motyw zaczerpnięte w kultury indyjskiej będą stanowiły mocny i wyrazisty element wystroju, który z pewnością przyciągnie uwagę.

Fototapety Indie: kobiety i krajobraz

Fototapety Indie – przenieś się do krainy kolorów

Fototapety orient mogą występować w formie zdjęcia przedstawiającego krajobraz Indii. Dzięki temu każda osoba przebywająca w takim pomieszczeniu przynajmniej na chwile odpłynie myślami do krainy Gangesu. Innym charakterystycznym motywem fototapet są wzory związane i kojarzące się z Indiami. Subtelna stylistyka nie zawładnie pomieszczeniem i harmonijnie będzie współgrała z innymi dodatkami. Mogłoby się wydawać, że fototapety Indie wybierają wyłącznie osoby o zdefiniowanym guście, który związany jest właśnie z tym kierunkiem. Jednak orientalne fototapety są także doskonałą bazą dla tych, którzy chcą odświeżyć wygląd swojego mieszkania w niebanalny sposób.

Fototapety orientalne: Taj Mahal
Taj Mahal to budynek znany na całym świecie i zawsze kojarzony z Indiami.

Decydując się jednak na wnętrza w tym stylu, trzeba pamiętać, że jest to styl wymagający, który nie każdemu odpowiada, a osoby przyzwyczajone do stylistyki europejskiej mogą poczuć się przytłoczone w trakcie przebywania w takich pomieszczeniach. Rekomendujemy stopniowe wprowadzanie kolejnych elementów wystroju w stylu orientalnym, jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany, czy taka stylistyka na pewno będzie odpowiadała twojemu gustowi. Warto pamiętać jeszcze o tym, że styl orientalny najlepiej wygląda w otwartych i wysokich przestrzeniach. Zatem kuchnia otwarta na jadalnię czy salon (sprawdź fototapety do salonu w naszej ofercie) będzie dobrym polem do popisu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, byś urządził pomieszczenia całkowicie wbrew regułom i wybrał małe i ciasne pomieszczenie, które stanie się mini królestwem orientu. Orientalne motywy to też doskonały pomysł jako fototapety do szkoły tańca bollywoodzkiego. :)

Sprawdź też inne wpisy na naszym blogu i poznaj między innymi wnętrza w stylu vintage!