Fototapety samoprzylepne

Fototapety samoprzylepne

Fototapety samoprzylepne to swego rodzaju nowość wśród klasycznych podkładów stosowanych do tej pory na ścianach. Cóż można o niej napisać może przede wszystkim to, że jest materiałem prawie idealnym ! Zaznaczyć trzeba, że nie mówimy tutaj o foliach samoprzylepnych, tylko o dedykowanych materiałach specjalnie zaprojektowanych do montażu na ścianach jako fototapety.

Fototapeta samoprzylepna

Fototapety samoprzylepne – materiał

Fototapety samoprzylepne powinny być drukowane na materiale który jest tkaniną syntetyczną ze specjalnie dobranym klejem który poradzi sobie ze specyfiką ścian cementowych, gipsowych itp. Często można spotkać firmy które drukują na zwykłych foliach samoprzylepnych stosowanych w przemyśle reklamowym ale warto zaznaczyć, że tego typu materiały należy stosować tylko na meblach, szybach ale nie ścianach ! Głównie dlatego, że folia samoprzylepna nie przepuszcza powietrza a więc ściana nie „oddycha” co może skutkować grzybem i odparzeniami tynku. Kolejny temat to klej który po kilku tygodniach zacznie puszczać ze względu na fakt, że folia z czasem się mocno kurczy.

A więc fototapety samoprzylepne stosowane na ścianach to przede wszystkim specjalny materiał podkładowy który zazwyczaj jest tkaniną oraz posiada specjalny klej który daje pewność, że zainwestowane pieniądze nie pójdą za parę tygodni do kosza.

Fototapety samoprzylepne – zalety

Oczywiście największą zaletą fototapet samoprzylepnych to prosty montaż który można przeprowadzić samemu. Nie musimy babrać się w klejach i kupować wszystkich narzędzi do klejenia tapet. Klej pozwala na kilkukrotne oderwanie fototapety od ściany i jej ponowne przyklejenie. Jeśli będziemy trzymać się kilku prostych zasad klejenie fototapety samoprzylepnej to sama przyjemność.

Fototapety samoprzylepne – wady

Nie ma róży bez kolców jak to mówią i również w tym przypadku jest kilka kwestii na który trzeba zwrócić uwagę. Po pierwszy najistotniejszą sprawą to przygotowanie ściany pod klejenie fototapety samoprzylepnej. Ściana musi mieć „zdrowy” tynk, nie może się kruszyć czy łuszczyć. Przed klejeniem trzeba ją dobrze oczyścić, wyrównać i co bardzo ważne dobrze zagruntować ! Czasami warto poprosić to mały skrawek tego materiału producenta i sprawdzić jak zachowa się nasz tynk kiedy przykleimy próbkę i będziemy ją chcieli oderwać. Generalnie porządnie zagruntowana ściana wystarczy. Kolejna pułapka to ściana przemalowana farbą zmywalną które generalnie królują wśród producentów farb. Wydawać by się mogło, że taka śliska i gładka powierzchnia będzie idealna jednak specjalne dodatki tych farb sprawiają, że brud i inne zanieczyszczenia nie chcą się jej trzymać i podobnie jest z klejem fototapety który po kilku dniach zacznie odchodzić od powierzchni ściany ! A więc należy taką powierzchnię najlepiej przetrzeć drobnym papierem ściernym a następnie zagruntować i już można kleić. Fototapety samoprzylepne niestety są droższe ale coś ale jeśli kupimy klasyczną fototapetę należy doliczyć koszt kleju i narzędzi a czasami również fachowca więc koszty będą podobne.

A więc podsumowując jest to świetny materiał do produkcji fototapet samoprzylepnych który np. w Stanach Zjednoczonych zdominował rynek fototapet. Świetnie sprawdzi się w domu, mieszkaniu ale również w restauracjach i budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo można go laminować laminatem płynnym co zwiększy i tak wysoką odporność na ścieranie.

Instrukcję klejenia fototapet samoprzylepnych znajdziecie pod tym linkiem:

Fototapeta samoprzylepna instrukcja klejenia

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *